Forcola di Livigno
| | |
|---|---|
| Forcola di Livigno | |
| | |
| Hoogte | 2.315 m |
| Weg | H421 |
| Hellingspercentage | 12% |
| Verboden voor aanhangers? | ja |
| Wintersluiting | november - juni |
| Opengesteld | ? |
De Forcola di Livigno is een bergpas in Zwitserland en Italië, tussen het kanton Graubünden en de provincie Sondrio. De bergpas is met 2.315 meter hoogte de 7e hoogste van Zwitserland. Eroverheen loopt de Hauptstrasse 421.
Inhoud |
Kenmerken
De Forcola di Livigno begint op de zuidhelling van de Berninapass, op circa 2.050 meter boven zeeniveau. Hier bevindt zich ook de grensovergang tussen Zwitserland en Italië, alhoewel de daadwerkelijke grens pas zo'n 4 kilometer verderop ligt. Omdat de bergpas al vrij hoog begint, is de stijging tot aan de pashoogte beperkt. Men komt door een woest alpenlandschap, met bergtoppen tot circa 3.300 meter. Naar het westen ligt de 4.049 meter hoge Piz Bernina. Vervolgens begint de afdaling naar het dal rond het plaatsje Livigno. Dit dal ligt met 1.800 meter hoogte vrij hoog. In Livigno slaat de SS301 af, de enige verbinding vanuit Livigno naar de rest van Italië die niet over Zwitsers grondgebied gaat. De weg loopt dan verder langs het Lago di Livigno, een langgerekt stuwmeer. Ter hoogte van de stuwdam bevindt zich de grens met Zwitserland, daarna loopt de weg door de Munt la Scheratunnel die 3,4 kilometer lang is. Deze tunnel is enkelstrooks, en wordt om de 15 minuten in richting veranderd. De Munt la Scheratunnel is een toltunnel. Aan de noordzijde sluit deze aan op de Ofenpass.
Geschiedenis
Wanneer de Forcola di Livigno precies is aangelegd is niet bekend. De weg heeft vrijwel geen doorgaand belang, men bereikt er vooral het bergdorp Livigno mee. In 1968 werd het stuwmeer Lago di Livigno aangelegd. Tegelijkertijd is ook de Munt la Scheratunnel aangelegd, die na voltooiing van het stuwmeer ook voor algemeen verkeer opengesteld werd. Sinds 1 januari 2010 is de tunnel ook 's nachts te berijden, sinds de structurele grenscontroles zijn opgeheven. De Forcola di Livigno is in de winter gesloten. Men kan het dorp Livigno dan wel via de Ofenpass en de Munt la Scheratunnel bereiken, die het hele jaar opengehouden wordt.
De Munt la Scheratunnel is enkelbaans, en de rijrichting wisselt elke 15 minuten. Op met name zaterdagen kan de wachttijd dan flink oplopen vanwege toeristenverkeer naar Livigno.
Tol
Voor de Munt la Scheratunnel wordt tol geheven. In 2011 bedroeg de tol 15 CHF of € 12 voor een personenauto, inclusief eventuele aanhanger. In de winterperiode kan men alleen retour tol betalen, en bedragen de kosten 42 CHF of € 35 voor een personenauto. Daarnaast moet per persoon tol betaald worden, in 2011 was dat 4 CHF of € 3. Voor caravans geldt een toeslag van 35 CHF of € 27. Vrachtwagens van meer dan 18 ton betalen 50 CHF of € 39. De tunnel is verboden terrein voor fietsers, men moet van een shuttleservice gebruik maken die 7 CHF / € 5 kost. Inzittenden van voertuigen die uit Zernez of Livigno komen hoeven geen inzittendentol te betalen.[1] De Forcola di Livigno is zelf verder tolvrij.
Referenties
| Bergpassen in Zwitserland |
|---|
|
Albulapass • Berninapass • Brünigpass • Col de la Croix • Flüelapass • Col de la Forclaz • Furkapass • Gotthardpass • Grimselpass • Col du Grand Saint-Bernard • Jaunpass • Julierpass • Klausenpass • Lenzerheidepass • Forcola di Livigno • Lukmanierpass • Malojapass • Col des Mosses • Nufenenpass • Oberalppass • Ofenpass • Col du Pillon • Passo del San Bernardino • Schallenbergpass • Simplonpass • Splügenpass • Sustenpass • Umbrailpass |