Interstate 580 in California
I-580 | |||
Begin | San Rafael | ||
Einde | Vernalis | ||
Lengte | 80 mi | ||
Lengte | 129 km | ||
|
De Interstate 580 of I-580 is een Interstate Highway in de Amerikaanse staat California. De autosnelweg vormt een oost-westroute in het San Francisco Bay Area en loopt door diverse grote steden, als San Rafael, Richmond, Berkeley en Oakland. De autosnelweg is één van de belangrijkste ontsluitingswegen tussen de agglomeratie en het nationale wegennetwerk, voornamelijk de Interstate 5 en de Interstate 80. De autosnelweg gaat onder diverse namen, zoals de Richmond-San Rafael Bridge, J.T. Knox Freeway, McArthur Freeway en Castro Valley Freeway. De Interstate 580 is 129 kilometer lang.
Routebeschrijving
De Interstate 580 begint op de US 101 in San Rafael, een voorstad van San Francisco. De weg voert richting het zuidoosten en komt over de Richmond-San Rafael Bridge, een tolbrug over de San Pablo Bay. Deze brug is bijna 9 kilometer lang, dubbeldeks en telt 2x2 rijstroken. Men komt uit op de oostoever, in de voorstad Richmond. Hier telt de Interstate 580 2x3 rijstroken, waarmee men Richmond doorkruist. Ter hoogte van Berkeley voegt I-580 in op de Interstate 80, de Eastshore Freeway. De wegen zijn hierna dubbelgenummerd tot Oakland, waar I-80 richting San Francisco gaat en I-880 rechtdoor naar San Jose. De Interstate 580 verloopt naar het zuidoosten, door Oakland. Dit knooppunt staat bekend als de MacArthur Maze. Door Oakland liggen 2x5 rijstroken. Ten noorden van het centrum kruist men de State Route 24 die naar Walnut Creek loopt en de Interstate 980, een korte snelweg door het centrum van Oakland. Hierna telt de Interstate 580 2x4 rijstroken. Oakland is één van de grotere steden van de agglomeratie met circa 400.000 inwoners.
Men doorkruist deze grote stad, de snelweg heet hier de MacArthur Freeway. In het oosten van de stad eindigt de State Route 13, de Warren Freeway, die naar het noorden van Oakland verloopt. Hierna komt men in de voorstad San Leandro. In Castro Valley slaat I-580 af naar het oosten en kruist de Interstate 238, die naar het westen naar San Lorenzo en I-880 loopt. Vanaf loopt de BART (Bay Area Rapid Transit) in de middenberm. Na Castro Valley passeert men door een onbewoond berggebied, wat zo'n 10 kilometer aanhoudt, voordat men in de voorstad Dublin komt. Ten zuiden van de autosnelweg ligt Pleasanton, een wat grotere suburb. Hier kruist men de Interstate 680, die een oostelijke randweg vormt van de agglomeratie San Francisco. I-580 is hier behoorlijk breed met 2x5 rijstroken. De laatste voorstad is Livermore.
Hierna komt men in het Diablo Range, een woestijnachtig berggebied, wat men kruist via de 308 meter hoge Altamont Pass. Wat verderop slaat de Interstate 205 af richting Tracy, Stockton en Sacramento. I-580 draait naar het zuiden en eindigt bij het gehucht Vernalis op de Interstate 5 richting Los Angeles.
Geschiedenis
Het eerste deel van I-580 dat werd aangelegd was de dubbelnummering met de Interstate 80 tussen Richmond en Oakland, waarvan de eerste delen al in 1936 zijn opengesteld. Op 1 september 1956 werd de Richmond-San Rafael Bridge opengesteld, een 8,9 kilometer lange brug over de San Pablo Bay in het noorden van de agglomeratie. Dit was destijds nog geen onderdeel van I-580. In de jaren '60 is de snelweg vanaf Oakland naar Castro Valley aangelegd, het deel in Oakland opende in 1965. Het tracé oostwaarts is over de oudere US 50 gebouwd, tot aan de afsplitsing met I-205 richting Stockton. Dit deel is eind jaren '60 en begin jaren '70 geopend, waarmee de agglomeratie San Francisco met I-5 richting Los Angeles was verbonden. Tussen 1987 en 1991 is het laatste deel in Richmond aangelegd tot de Richmond - San Rafael Bridge, waarmee een doorgaande bypass vanaf de oostelijke voorsteden naar de noordelijke voorsteden een feit was. In 1984 is het noordelijk deel als I-580 genummerd, daarvoor was het de State Route 17.
De route over de San Leandro Hills oostelijk van Castro Valley is tussen 1986 en 1990 volledig opnieuw aangelegd voor de aanleg van de Dublin/Pleasanton–Daly City line van BART. De snelweg is daarbij ook verbreed naar 2x4 rijstroken. Vrijwel geen enkel kunstwerk tussen Castro Valley en Pleasanton van de originele snelweg bleef nog intact.
Openstellingsgeschiedenis
San Rafael - Richmond
Van | Naar | Lengte | Datum[1] |
---|---|---|---|
2B San Quentin | 7 Richmond Parkway | 8 km | 01-09-1956 |
1A Bellam Boulevard | 2B San Quentin | 2 km | 00-00-1957 |
0 | 1A Bellam Boulevard | 1 km | 00-00-1959 |
10 Richmond-Marina Bay Parkway | 12 Richmond-Central Avenue | 3 km | 00-00-1988 |
9 Richmond-Cutting Boulevard | 10 Richmond-Marina Bay Parkway | 2 km | 00-00-1989 |
7 Richmond Parkway | 9 Richmond-Cutting Boulevard | 3 km | 00-00-1990 |
12 Richmond-Central Avenue | 13 | 2 km | 00-00-1991 |
Oakland - Tracy
Van | Naar | Lengte | Datum[2] |
---|---|---|---|
19A | 21B Oakland-Santa Clara Avenue | 3 km | 00-00-1961 |
21B Oakland-Santa Clara Avenue | 22 Oakland-Park Boulevard | 2 km | 00-00-1962 |
22 Oakland-Park Boulevard | 25A Oakland-High Street | 5 km | 00-00-1963 |
25A Oakland-High Street | 26 | 2 km | 00-00-1964 |
29B Oakland-106th Avenue | 32 Oakland-150th Avenue | 5 km | 00-00-1964 |
26A | 29B Oakland-106th Avenue | 5 km | 00-00-1965 |
32 Oakland-150th Avenue | 47 Pleasanton-Tassaraja Road | 24 km | 00-00-1965 |
65 | 76 Vernalis Road | 17 km | 00-00-1966 |
76 Vernalis Road | 80 | 6 km | 00-00-1967 |
55 Livermore-Vasco Road | 65 | 16 km | 00-00-1969 |
47 Pleasanton-Tassaraja Road | 55 Livermore-Vasco Road | 13 km | 00-00-1972 |
Express Lanes
In 2015-2016 zijn express lanes aangelegd op de I-580 tussen het knooppunt met de I-680 in Pleasanton en Greenville Road in het oosten van Livermore. Dit betrof een conversie van de bestaande HOV lane tot tolstrook. Richting oosten zijn twee tolstroken, richting westen één tolstrook. De tolstroken zijn 17 kilometer lang.[3] De tolstroken zijn in het beheer van de Alameda County Transport Commission.[4] De tolstroken zijn op 19 en 22 februari 2016 in gebruik genomen.[5]
Verkeersintensiteiten
Exit | locatie | 2008 | 2016 |
---|---|---|---|
Exit 1 | San Rafael (US 101) | 49.000 | 71.000 |
Exit 2 | Richmond-San Rafael Bridge | 68.000 | 80.000 |
Exit 13 | Richmond (I-80) | 85.000 | 98.000 |
Exit 9 (I-80) | Emeryville | 294.000 | 275.000 |
Exit 19 | Oakland (I-880) | 216.000 | 251.000 |
Exit 20 | Oakland (I-980) | 181.000 | 248.000 |
Exit 26 | Oakland (SR-13) | 167.000 | 184.000 |
Exit 34 | Hayward (I-238) | 140.000 | 153.000 |
Exit 44 | Pleasanton (I-680) | 209.000 | 230.000 |
Exit 65 | Tracy (I-205) | 139.000 | 155.000 |
Exit 78 | Vernalis (I-5) | 22.000 | 21.000 |
Truck ban
Op de I-580 in Oakland is vrachtverkeer niet toegestaan sinds 1963 na protesten van de lokale overheden. Dit was oorspronkelijk een tijdelijk verbod tot 1968, maar is tot 1972 elk jaar verlengd, waarna besloten is dat het verbod niet meer jaarlijks verlengd hoefde te worden en daarmee permanent werd. De Interstate 580 in Oakland is de enige Interstate Highway in het land waar geen vrachtverkeer is toegestaan.[6]
Vrachtverkeer moet uitwijken over de parallelle I-880, die ernstig overbelast is door de hoeveelheid vrachtverkeer, met 23.500 vrachtwagens per etmaal in 2011.
Referenties
Freeways in het San Francisco Bay Area |
---|
Interstates en US Highways in de staat California |
---|
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • Fresno • Los Angeles • San Francisco • San Diego • Sacramento |