E01 (Europa)
E01 | |||
Begin | Sevilla (E) | ||
Einde | Larne (GB) | ||
Lengte | 1450 km | ||
|
De Europese weg 1 of E01 is een Europese weg in het westen van Europa. De weg vormt een noord-zuidverbinding door 4 landen, en passeert 3 maal een landsgrens. De weg loopt vanaf Sevilla in Spanje naar Albufeira in Portugal en loopt dan naar het noorden, door Lissabon en Porto, om dan opnieuw in Spanje te lopen langs Vigo en A Coruña naar Ferrol. Hierna gaat de route via de veerdienst naar Rosslare in Ierland. De weg gaat dan via Dublin naar Noord-Ierland en passeert Belfast. De weg eindigt in Larne in het noorden van Noord-Ierland. De E01 is zo'n 1.450 kilometer lang.
Traject
E01 (Spanje)
De weg kent door Spanje twee trajecten: vanaf Sevilla naar het westen over de A-49 naar Huelva en verder naar de grens met Portugal bij Ayamonte. Een tweede gedeelte loopt vanaf de Portugese grens bij Tui over de AP-9 langs Vigo en A Coruña naar Ferrol.
E01 (Portugal)
Het deel door Portugal loopt eerst over de A22 naar het westen en slaat bij Albufeira af naar het noorden over de A2, helemaal tot de hoofdstad Lissabon. De weg gaat dan over de A1 langs Santarém en Coimbra naar Porto, waar de weg over de A3 verder gaat langs Braga naar de grens met Spanje bij Valença.
E01 (Ierland)
De weg komt bij Rosslare Harbour het land binnen en loopt dan over de N25 naar Wexford, waarna de weg de N11 naar Dublin volgt. De weg gaat dan over de M1 naar Dundalk aan de grens met Noord-Ierland.
E01 (Verenigd Koninkrijk)
De weg komt bij Newry Noord-Ierland binnen en loopt dan over de A1 naar het noorden, die dan overgaat in de M1 naar Belfast. Daarna volgt de E01 de A8 naar Larne, vanwaar men veerdiensten naar Schotland kan nemen, zover gaat de E01 echter niet.
Geschiedenis
De oorspronkelijke E1 van 1950 verliep op de route London - Paris - Roma - Palermo. Bij de hernummering van de E-wegen werd dit vanaf 1983 gedefinieerd als Larne - Rosslare - Sevilla. Het nummer verliep indertijd in Zuid-Portugal via een andere route, namelijk langs de west- en zuidkust via Lagos. In 1985 werd dit gewijzigd naar een route meer door het binnenland, via Ourique (IC1). Na het gereedkomen van de A2 naar de Algarve in de periode 1997-2002 werd het nummer nogmaals verplaatst naar die autosnelweg.
Referenties