Highway 43 in Alberta
Highway 43 | |||
Begin | Demmitt | ||
Einde | Manly Corner | ||
Lengte | 499 km | ||
|
De Highway 43 is een provincial highway in de Canadese provincie Alberta. De weg vormt een oost-westroute tussen de grens met British Columbia via Grande Prairie naar de Highway 16 ten westen van Edmonton. Highway 43 is één van de belangrijkste wegen in het noorden van Alberta en is 499 kilometer lang.
Routebeschrijving
Highway 43 begint op de grens met de provincie British Columbia, vanwaar de Highway 2 in British Columbia naar Dawson Creek loopt. Highway 43 voert dan oostwaarts naar de stad Grande Prairie, de grootste stad op de route. Dit deel voert door de prairies, de noordelijkste prairiegebieden van Canada. Oostelijk van Beaverlodge is de Highway 43 een 2x2 divided highway en blijft dat ook tot aan het eindpunt met de Highway 16 westelijk van Edmonton. De Highway 43 loopt na Grande Prairie voornamelijk door dichtbebost gebied dat vrij vlak is. De weg buigt daarbij ook wat naar het zuidoosten af en is de primaire route vanaf Edmonton naar het noordwesten van Alberta. Het middendeel voert door dunbevolkt gebied, het oostelijke deel komt weer in de prairies en doet er meer dorpen aan. De weg eindigt 40 kilometer ten westen van Edmonton op de Highway 16.
Geschiedenis
De oorspronkelijke route van Grande Prairie en Dawson Creek naar Edmonton verliep via de Highway 1, die een omweg maakte via Peace River. Het grootste deel hiervan is na 1941 de Highway 2 geworden. Van de huidige Highway 43 bestond in 1939 het deel vanaf de grens met British Columbia en Grande Prairie als een zandweg, evenals het deel van Whitecourt tot de Highway 16 ten westen van Edmonton. Het middendeel van de route ontbrak.
In de jaren '40 en '50 is de route naar het noordwesten in hoog tempo aangelegd als geasfalteerde weg, in 1960 was de gehele Highway 43 al een geasfalteerde weg, waarbij ook het middendeel van Grande Prairie naar Whitecourt is aangelegd.
Highway 43 was lange tijd enkelbaans, in 1987 was alleen de oostelijkste paar kilometer tussen Gunn en Manly Corner een 2x2 divided highway. Het grootste deel van de Highway 43 is tussen 1999 en 2014 verdubbeld ("twinned") naar 2x2 rijstroken. Eind 2014 was de verdubbeling van de gehele route van Edmonton tot Grande Prairie gereed, men beschikt hier over 432 kilometer divided highway.[1] Alleen het deel westelijk van Beaverlodge is nog enkelbaans.
Tussen 2017 en 2019 is de westelijke bypass van Grande Prairie aangelegd. Dit project kostte $ 54 miljoen en stond bekend als Highway 43X. Doorgaand verkeer hoeft daarmee niet meer door Grande Prairie.[2][3] De bypass opende op 14 september 2019 voor het verkeer,[4][5][6] de officiële inauguratie volgde op 23 september 2019.[7]
Verkeersintensiteiten
Dagelijks rijden 3.900 voertuigen bij de grens met British Columbia, wat stijgt naar 7.700 voertuigen op het 2x2-deel oostelijk van Beaverlodge en 24.000 voertuigen in Grande Prairie. Oostelijk van Grande Prairie rijden 6.400 voertuigen, wat iets daalt tot 6.100 voertuigen westelijk van Valleyview. Nabij Fox Creek rijden 6.300 voertuigen en 9.600 voertuigen ten oosten van Whitecourt. Oostelijk van Mayerthorpe rijden 7.400 voertuigen, stijgend naar 12.000 voertuigen nabij Highway 16.[8]
Referenties
- ↑ Writing a new chapter in Alberta’s Transportation history | transportation.alberta.ca
- ↑ Highway 43X Bypass will create jobs and improve traffic flow and safety | alberta.ca
- ↑ Highway bypass project announced | dailyheraldtribune.com
- ↑ Highway 43X bypass set to open in August | mygrandeprairienow.com
- ↑ Highway 43X bypass now projected for fall opening | thegraphicleader.com
- ↑ Highway 43X bypass officially opens to traffic | mygrandeprairienow.com
- ↑ Highway 43 Grande Prairie bypass opens | alberta.ca
- ↑ Mapping | gov.ab
Highways & freeways in Alberta |
---|
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 31 • 32 • 33 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 47 • 49 • 50 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56 • 58 • 59 • 60 • 61 • 62 • 63 • 64 • 66 • 68 • 69 • 72 • 88 • 93 • 100 • 201 • 216 Crowchild Trail • Groat Road • Memorial Drive • Sherwood Park Freeway • Wayne Gretzky Drive • Whitemud Drive |