Interstate 72
I-72 | |||
Begin | Hannibal | ||
Einde | Champaign | ||
Lengte | 187 mi | ||
Lengte | 301 km | ||
|
De Interstate 72 of I-72 is een Interstate Highway in de Verenigde Staten, grotendeels gelegen in de staat Illinois en een klein stukje in Missouri. De autosnelweg vormt een oost-westroute in het centrale deel Illinois en verloopt van Hannibal aan de Mississippi River tot aan Champaign in het oosten van de staat. De Interstate 72 is 301 kilometer lang.
Routebeschrijving
De autosnelweg begint net in de staat Missouri, in de stad Hannibal. Hannibal is een regiostadje aan de Mississippi River. De US 36 gaat hier over in I-72. I-72 telt slechts 2 afslagen in Missouri voordat de autosnelweg de Mississippi River oversteekt via de Mark Twain Memorial Bridge en in Illinois komt. Via een TOTSO slaat I-72 af naar het oosten bij het gehucht Munger. Naar het noorden gaat de Interstate 172, die naar de stad Quincy leidt. Bij Kinderhook verlaat men de vlakten van de Mississippi River en komt men op een iets hoger plateau. Men passeert door de uitgestrekte vlakten van het Midwesten, alhoewel er van tijd tot tijd wel kleine bossen zijn. Het onderliggend wegennet ligt in een gridpatroon.
Ter hoogte van Valley City steekt men de Illinois River over. De autosnelweg kent een brede middenberm. Bij Jacksonville kruist men de US 67, die hier kortstondig als autosnelweg is uitgevoerd. Jacksonville is een regionaal stadje, en de enige plaats van betekenis tussen Springfield en Hannibal. De route over I-72 is vrij monotoon en vlak. Men komt dan bij Springfield, een stad met ruim 100.000 inwoners en tevens de hoofdstad van Illinois. Aan de zuidkant van de stad voegt I-72 in op de Interstate 55, waarna beide wegen zijn dubbelgenummerd. Richting het zuiden leidt I-55 naar St. Louis. Na een paar kilometer slaat I-72 naar het oosten af en gaat I-55 rechtdoor richting Chicago.
Ook het gedeelte ten oosten van Springfield is vrij monotoon en recht. Men komt dan bij Decatur, een middelgrote stad met ruim 80.000 inwoners. Hier verloopt I-72 met een boog ten noorden langs omheen. Decatur is voor het onderliggend wegennet een belangrijk knooppunt, met onder andere de US 51 die richting Bloomington verloopt. In Champaign kruist men de Interstate 57, die vanuit het zuiden van de staat richting Chicago loopt. Een kilometer verderop eindigt I-72 in het centrum van Champaign, die samen met Urbana een kleine agglomeratie vormt.
Geschiedenis
Begin jaren 70, ergens tussen 1968 en 1973, kwam het eerste deel van I-72 gereed, een traject van 26 kilometer tussen Monticello en Champaign. De bypass van Springfield was al eerder gereed als I-55. In november 1976 was de route tussen Springfield en Monticello ook gereed. Het deel ten westen van Springfield was oorspronkelijk de US 36, in 1977 was hiervan 47 kilometer gereed tussen Jacksonville en Springfield. Op 22 november 1991 opende de rest van de route tussen Hull en Jacksonville over zo'n 109 kilometer voor het verkeer. Vanaf 1995 was dit deel ook als I-72 genummerd.[1] In 2000 opende de Mark Twain Memorial Bridge over de Mississippi River voor het verkeer, waarmee I-72 in de huidige vorm voltooid werd.
Toekomst
Het is mogelijk dat I-72 wordt doorgetrokken tot de Interstate 35 in Missouri, zo'n 253 kilometer naar het westen. Maar ook dan vervult I-72 nog geen grote doorgaande functie.
Rijstrookconfiguratie
Van | Naar | Rijstroken | Opmerkingen |
---|---|---|---|
Exit 0 | Exit 182 | 2x2 |
Congestie
Filevorming is op I-72 erg zeldzaam. De snelweg is overwegend slechts licht bereden, zeker ten westen van Springfield, maar ook elders op de route. Alleen de dubbelnummering met I-55 rond Springfield is wat drukker.
Aansluitingen & verkeersintensiteiten
# | bestemming | AADT[2] |
---|---|---|
1 | Hull | 13.000 |
4 | Quincy | 10.300 |
10 | Payson, Hull | 6.300 |
20 | Barry | 5.500 |
31 | Pittsfield, New Salem | 4.800 |
35 | Pittsfield, Griggsville | 6.200 |
46 | Bluffs, Detroit | 6.700 |
52 | Winchester | 6.200 |
60 | Alton, Beardstown, Jacksonville | 8.100 |
64 | Alton, Jacksonville | 7.400 |
68 | Jacksonville | 12.400 |
76 | Ashland, Alexander | 13.000 |
82 | New Berlin | 14.000 |
91 | Springfield, Wabash Avenue | 15.700 |
93 | Springfield | 33.100 |
96 | Springfield, MacArthur Boulevard | 33.100 |
97 | St. Louis | 52.200 |
94 | Springfield, Stevenson Drive | 52.200 |
96 | Springfield, South Grand Avenue | 52.200 |
103 | Chicago | 13.200 |
104 | Camp Butler | 13.200 |
108 | Riverton, Dawson | 12.400 |
114 | Buffalo, Mechanicsburg, Dawson | 12.300 |
122 | Mt. Auburn, Illiopolis | 13.500 |
128 | Niantic | 11.600 |
133 | Decatur, Pana | 11.300 |
138 | Decatur, Lincoln | 10.500 |
141 | Bloomington, Decatur | 11.300 |
144 | Oreana, Decatur | 10.200 |
150 | Argenta | 10.300 |
156 | Cisco, Weldon | 9.900 |
164 | Monticello | 9.800 |
166 | Monticello | 13.500 |
169 | White Heath Road | 13.500 |
172 | Clinton | 13.300 |
176 | Mahomet | 15.000 |
182 | Memphis, Chicago | - |
Referenties
- ↑ Interstate 72 | interstate-guide.com
- ↑ Illinois Department of Transportation, 2011
Interstates en US Highways in de staat Illinois |
---|
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • |
Interstate Highways in de Verenigde Staten |
---|
2 • 4 • 5 • 8 • 10 • 12 • 14 • 15 • 16 • 17 • 19 • 20 • 22 • 24 • 25 • 26 • 27 • 29 • 30 • 35 • 37 • 39 • 40 • 41 • 43 • 44 • 45 • 49 • 55 • 57 • 59 • 64 • 65 • 66 • 68 • 69 • 70 • 71 • 72 • 73 • 74 • 75 • 76 • 77 • 78 • 79 • 80 • 81 • 82 • 83 • 84 • 85 • 86 • 87 • 88 • 89 • 90 • 91 • 93 • 94 • 95 • 96 • 97 • 99 Auxiliary routes: Lijst van hulproutes van Interstate Highways • Business routes • Dubbelnummeringen • Federal Aid Highway Act • Langste Interstate Highways |