N103 (Frankrijk)
N103 | |||
Begin | Le Puy-en-Velay | ||
Einde | La Voulte-sur-Rhône | ||
Lengte | 157 km | ||
|
De N103 of RN103 was een route nationale in Frankrijk, gelegen in het Massif Central en de Ardèche. De weg heeft verschillende begin- en eindpunten gehad, maar verliep op zijn maximale lengte van Le Puy-en-Velay in het Massif Central naar La Voulte-sur-Rhône, even ten zuiden van Valence. De N103 was maximaal 157 kilometer lang.
Routebeschrijving
D103 (Haute-Loire)
De ex-N103 is in het departement Haute-Loire als de D103 genummerd. De weg begint in de stad Le Puy-en-Velay tevens de grootste stad op de route, en voert vanaf daar noordwaarts door de canyon van de rivier de Loire. De D103 volgt de rivier de Loire tot aan Retournac en daalt daarbij van 600 naar 500 meter boven zeeniveau. Deze route voert door valleien en nauwere canyons, met veel bebossing. Vanaf Retournac buigt de D103 naar het zuidoosten af, weg van de Loire en stijgt naar het plateau waarop het stadje Yssingeaux is gelegen, op ruim 800 meter hoogte. Bij Yssingeaux is een aansluiting op de N88.
Vanaf Yssingeaux voert de D103 oostwaarts naar Tence, dit is een vrij bochtige route over het plateau, dat doorsneden wordt door dalen. Vanaf Tence voert de D103 zuidwaarts langs de rivier de Lignon. Het laatste plaatsje van enige omvang in het departement Haute-Loire is Le Chambon-sur-Lignon, daarna bereikt men de grens met het department Ardèche.
D120 (Ardèche)
In het departement Ardèche is de ex-N103 als de D120 genummerd. De weg voert door het bergachtige westen van het departement, door diepe, beboste dalen en over hoogvlaktes. In het westen van Ardèche is de D120 bochtig en kent grotere hoogteverschillen, de weg loop tussen 500 en 1.000 meter boven zeeniveau, met het hoogste punt bij Saint-Agrève. De D120 volgt dan de vallei van de rivier de Eyrieux naar het oosten. De weg is bochtig, voert door tal van dorpen en is tijdrovend om te rijden, alhoewel de oostelijke helft van de D120 geen grotere hoogteverschillen meer heeft. De D120 voert noordelijk van de Corniche de l'Eyrieux langs, een bergrug ten noorden van Privas. De D120 bereikt bij La Voulte-sur-Rhône de vallei van de Rhône en eindigt hier op de ex-N86.
Geschiedenis
De N103 is één van de oorspronkelijke routes nationales van 1824 en verliep destijds vanaf de N88 in Saint-Germain-Laprade naar de N86 in La Voulte-sur-Rhône. De N103 vormde daarmee een meer directe oost-westroute tussen Le Puy en de vallei van de Rhône, zonder de noordelijke omweg via de vallei van de Loire. Deze route was 90 kilometer lang. In 1863 werd het westelijk beginpunt gewijzigd naar Lavoûte-sur-Loire, even ten noorden van Le Puy. De N103 werd daarmee 123 kilometer lang. In 1933 nam de N103 ook de N88bis over tussen Le Puy en Lavoûte-sur-Loire, hiermee ontstond de langste route van 157 kilometer. Het eindpunt op de N86 in La Voulte-sur-Rhône bleef al die jaren gelijk. Vanwege het geringe belang voor doorgaand verkeer en de tijdrovende route werd de N103 in 1973 gedeclasseerd. In het departement Haute-Loire behield de weg zijn nummer D103, maar werd in Ardèche omgenummerd tot D120.
Het nummer N103 werd later in 1978 toegekend aan een 12 kilometer lange route tussen Briey en Jarny in Noord-Frankrijk, ten westen van Metz. Deze route werd in 2006 gedeclasseerd en is tegenwoordig als de D613 genummerd.
Referenties