N168 (Frankrijk)
N168 | |||
Begin | Quiberon | ||
Einde | Saint-Malo | ||
Lengte | 188 km | ||
|
De N168 of RN168 was een route nationale in Frankrijk. De klassieke route voerde vanaf Quiberon naar Saint-Malo, later werd het eindpunt gewijzigd naar Saint-Brieuc. De N168 was maximaal 188 kilometer lang.
Routebeschrijving
D768 (Morbihan)
De ex-N168 is in het departement Morbihan als de D768 genummerd. De weg begint in Quiberon, gelegen op het schiereiland van Quiberon aan de zuidkust van Bretagne. De weg voert noordwaarts door de duinen tot het vasteland bij Plouharnel, waarna de weg via het stadje Auray loopt en kortstondig samenvalt met de N165. Vanaf Auray voert de weg noordwaarts naar Baud, door een licht heuvelachtig binnenland, dat noordelijker ook wat bebost is. De route is niet hoogwaardig uitgebouwd en voert door veel dorpen.
Bij Baud is een aansluiting op de N24. Hierna is de D768 een voie express met 2x2 rijstroken richting Pontivy. De weg voert door het glooiende binnenland van Bretagne, langs Pontivy en verder tot de departementsgrens.
D700 (Côtes-d'Armor)
Zie ook D700 (Côtes d'Armor).
De route naar Saint-Brieuc in het departement Côtes-d'Armor is als de D700 genummerd. Dit is een voie express met 2x2 rijstroken tot Loudéac, waar een aansluiting is op de N164. Aan de noordkant van Loudéac splitsen beide routes zich, de D700 verloopt noordwaarts naar Saint-Brieuc en de D768 verder noordoostwaarts.
D768 (Côtes-d'Armor)
De D768 is een wat secundaire weg en voert in noordoostelijke richting naar Lamballe. Het landschap is glooiend, met soms wat grotere hoogteverschillen. Er is geen echte bebossing, maar wel veel verspreide begroeiing tussen de weilanden. Er liggen diverse kleine dorpjes op de route. Bij Lamballe kruist men de N12. Vanaf Lamballe volgt de D768 ook een wat secundaire route, buigt uiteindelijk naar het oosten af via Plancoët. Bij Ploubalay voert de weg kortstondig direct langs zee aan de noordkust van Bretagne.
D168 (Ille-et-Vilaine)
Het laatste deel wordt afgelegd in het departement Ille-et-Vilaine, de ex-N168 is hier als de D168 genummerd. De weg voert langs het Aéroport de Dinard - Pleurtuit - Saint-Malo en telt dan 2x2 rijstroken langs Dinard en Saint-Malo. Via een getijdecentrale steekt men de baai tussen Dinard en Saint-Malo over, de D168 eindigt dan op de ex-N137 aan de zuidkant van Saint-Malo.
Geschiedenis
De oorspronkelijke N168 van 1824 verliep over 182 kilometer van Quiberon tot Dinard, en was daarmee een verbinding tussen de zuidkust en noordkust van Bretagne. In 1966 werd de Barrage de la Rance in gebruik genomen, de eerste getijdecentrale ter wereld. Deze is gelegen in de baai tussen Dinard en Saint-Malo. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om een weg over het getijdestation aan te leggen, waarmee er een directe verbinding tussen Dinard en Saint-Malo ontstond. De N168 is daarom een paar kilometer verlengd tot in Saint-Malo in 1967. De N168 was toen 188 kilometer lang.
Echter vanwege het betrekkelijk geringe belang van de N168 noordelijk van Loudéac is besloten om in 1973 het hele traject van Loudéac naar Saint-Malo te declasseren. Indertijd was de N176 via Dinan al een belangrijker oost-westverbinding dan over Lamballe. Ook is in 1973 het zuidelijk deel tussen Quiberon en Baud gedeclasseerd vanwege het beperkte belang voor doorgaand verkeer. De N168 is daarna nog enige tijd van Loudéac naar Saint-Brieuc geleid en was toen 85 kilometer lang van Baud naar Saint-Brieuc. In 1983 is ook deze route geheel gedeclasseerd, de ex-N168 is sindsdien in het departement Morbihan als de D768 genummerd en in het departement Côtes d'Armor als de D700.
De 2x2 rijstroken over de Barrage de la Rance tussen Dinard en Saint-Malo is op 1 juli 1967 in gebruik genomen.
Voie express
De ex-N168 is ontwikkeld als gedeeltelijke voie express. Dit wordt wel de "Axe Triskell" genoemd, een driepoot voie express voor verkeer vanaf Lorient en Vannes naar Saint-Brieuc. De ex-N168 valt samen met de westelijke route vanaf Baud naar Saint-Brieuc. De voie express is gefragmenteerd aangelegd en nog niet voltooid. In de jaren '80 openden al de eerste delen in het departement Côtes d'Armor, maar de ontwikkeling is sinds 2000 op een laag tempo.
Openstellingsgeschiedenis
Morbihan
van | naar | lengte | datum |
---|---|---|---|
Talvern-Nénez | Pontivy-Sud (1e rb) | 3,0 km | 00-00-1986 |
Pontivy-Sud | Pontivy-Nord (1e rb) | 7,3 km | 00-12-1993 |
Nénez | Talvern-Nénez | 6,8 km | 20-12-1996 |
Saint-Gérand-Ouest | Saint-Gérand-Est | 5,5 km | 15-07-1999 |
Saint-Gérand-Est | Le Pont-Neuf | 4,3 km | 06-10-2000 |
Baud (N24) | Nénez | 5,2 km | 26-10-2001 |
Pontivy-Nord | Saint-Gérand-Ouest | 2,9 km | 22-06-2007 |
Pontivy-Est | Pontivy-Nord (2e rb) | 2,9 km | 22-06-2007 |
Côtes d'Armor
van | naar | lengte | datum |
---|---|---|---|
Uzel | Les Forges | 1,1 km | 00-00-1987 |
Les Forges | 1,5 km | 00-00-1988 | |
Malakoff | Saint-Brieuc | 9,0 km | 00-00-1989 |
Bel-Air | La Motte (D53) | 3,8 km | 00-00-1991 |
Les Forges | L'Hermitage-Lorge | 2,5 km | 00-00-1999 |
Grens Morbihan | Loudéac (N164) | 7,2 km | 26-11-2001 |
Loudéac (La Fourchette) | Bel-Air (2e rb) | 3,2 km | 30-01-2017 |
Referenties