N176 (Frankrijk)
N176 | |||
Begin | Tramain | ||
Einde | Pontorson | ||
Lengte | 79 km | ||
|
De N176 of RN176 is een route nationale in Frankrijk, gelegen in Bretagne. De weg vormt een voie express tussen Tramain en Pontorson en is 79 kilometer lang.
Routebeschrijving
N176: Tramain - Pontorson
De N176 begint bij het dorp Tramain op de N12 en eindigt bij Pontorson, op de grens met Normandië, op de N175, die naar Avranches loopt. De N176 is een voie expresse met 2x2 rijstroken, behalve een enkelbaans brug over de monding van de Rance ten zuiden van Saint-Malo. De belangrijkste stad op de route is Dinan. Tevens bedient de N176 indirect de steden Dinard en Saint-Malo. Men kruist de D137, de voie expresse van Saint-Malo naar Rennes. De N176 is van doorgaand belang voor verkeer van Caen richting Saint-Brieuc en Brest. Het landschap is overwegend vlak, met name ten oosten van Dinan. Ten westen van Dinan komt men verder landinwaarts en is het landschap glooiender.
Ex-N176: Pontorson - Pré-en-Pail
D976 (Manche)
Tussen Pontorson en Pontaubault wordt de ex-N176 gevormd door de N175. Oostelijk van Pontaubault is dit de D976. De weg voert als reguliere enkelbaans weg verder oostwaarts door het zuiden van het departement Manche. De route kent diverse grotere dorpen maar nergens rondwegen. De weg voert door een glooiend agrarisch gebied met weilanden en landerijen.
D976 (Orne)
De D976 voert vervolgens door het zuidwesten van het departement Orne. De enige plaats van belang op dit deel van de route is het stadje Domfront. De weg heeft ook in het departement Orne een wat secundair karakter. Ook hier bestaat het landschap uit golvende weilanden.
D176 (Mayenne)
In het departement Mayenne is de ex-N176 als de D176 genummerd. De weg verloopt hier in zuidoostelijke richting tot de N12 bij Pré-en-Pail.
Geschiedenis
De N176 is één van de oorspronkelijke routes nationales van 1824 en verliep destijds vanaf de N12 bij Noyal via Dinan naar Avranches en vervolgens naar Villedieu-les-Poêles. Deze route was 123 kilometer lang. In 1973 werd de route gewijzigd, het eindpunt werd toen de N12 in Pré-en-Pail, waarmee het meer een oost-westroute vormde. De N176 verliep toen van de N12 tot N12 en nam tussen Pontaubault en Pré-en-Pail de N807 en N808 over. De oude route tussen Pontaubault en Villedieu-les-Poêles werd onderdeel van de N175.
Tussen de jaren '70 en '90 werd de route opgewaardeerd tot voie express, daarbij zijn diverse tracéverleggingen gedaan, vaak vrij significant afwijkend van de historische route. In 2006 werd het oostelijk deel gedeclasseerd en het deel tussen Pontorson en Pontaubault werd de N175, waardoor er nog 79 kilometer N176 overbleef als voie express tussen de N12 bij Tramain en Pontorson.
Het verkeer ging oorspronkelijk over Rance via de Pont Saint-Hubert, een hangbrug uit 1928. Dit was een tolbrug tot 1933. Deze brug werd in 1944 door de geallieerden gebombardeerd, waarna deze pas in 1959 weer hersteld was. In 1991 werd de Pont Chateaubriand aangelegd waar doorgaand verkeer over de N176 overheen geleid werd. Deze brug is enkelbaans aangelegd en nog niet verdubbeld.
Voie express
De bouw van de N176 als hoogwaardige weg begon grotendeels vanaf 1980, voornamelijk door de bouw van een hele serie omleggingen met 1 rijbaan. Het duurde tot 1989 voordat er een langer stuk te berijden was vanaf ten westen van Dinan tot Plouër-sur-Rance, echter nog lang niet overal met 2x2 rijstroken. Begin jaren '90 openden diverse trajecten met 1 rijbaan, zodat vanaf 1993 al een 55 kilometer lang traject te berijden was vanaf ten westen van Dinan tot Pontorson, hiervan had het grootste deel echter nog geen 2x2 rijstroken. Daarna ging de bouw snel, alle resterende delen zijn direct met 2x2 rijstroken aangelegd, en tegelijkertijd zijn vrijwel alle resterende delen ook van een tweede rijbaan voorzien. In 2000 opende het laatste ontbrekende deel, vanaf het knooppunt met de N12 tot Jugon-les-Lacs. Hiermee werd het beginpunt van de N176 ook gewijzigd van Noyal naar Tramain.
Openstellingsgeschiedenis
van | naar | lengte | datum |
---|---|---|---|
Vildé-Guigalan | Dinan-Ouest | 3,6 km | 00-00-1975 |
Jugon-les-Lacs-Ouest | Jugon-les-Lacs-Est (1e rb) | 2,3 km | 00-00-1981 |
Dol-de-Bretagne-Ouest | Dol-de-Bretagne-Est (1e rb) | 3,0 km | 00-00-1981 |
Dinan-Ouest | Dinan-Nord-Ouest (1e rb) | 3,8 km | 00-00-1983 |
Dinan-Nord-Ouest | Dinan-Nord | 2,2 km | 00-00-1983 |
Pontorson-Ouest | Pontorson-Est (1e rb) | 3,5 km | 00-00-1987 |
Dinan-Nord | Saint-Samson-sur-Rance | 1,3 km | 00-06-1989 |
Saint-Samson-sur-Rance | Pleslin-Trigavou (1e rb) | 3,3 km | 00-06-1989 |
Pleslin-Trigavou | Plouër-sur-Rance | 2,8 km | 00-06-1989 |
Plouër-sur-Rance | Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine (1e rb) | 6,6 km | 00-07-1991 |
Dol-de-Bretagne-Est | Saint-Georges-de-Gréhaigne (1e rb) | 12,8 km | 00-07-1992 |
Saint-Georges-de-Gréhaigne | Pontorson-Ouest | 1,5 km | 00-07-1992 |
Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine | Dol-de-Bretagne-Ouest (1e rb) | 12,0 km | 00-02-1993 |
omlegging Plélan-le-Petit | 3,0 km | 00-00-1994 | |
Plélan-le-Petit | Vildé-Guigalan | 3,0 km | 00-00-1995 |
Dinan-Ouest | Dinan-Nord-Ouest (2e rb) | 3,8 km | 00-00-1995 |
Saint-Samson-sur-Rance | Pleslin-Trigavou (2e rb) | 3,3 km | 00-00-1995 |
Jugon-les-Lacs-Est | Plélan-le-Petit | 7,1 km | 00-00-1996 |
Plouër-sur-Rance | Port-Saint-Hubert (2e rb) | 2,6 km | 00-00-1996 |
Roz-Landrieux | Dol-de-Bretagne-Est (2e rb) | 7,2 km | 23-12-1996 |
Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine | Roz-Landrieux (2e rb) | 7,5 km | 00-00-1997 |
Jugon-les-Lacs-Ouest | Jugon-les-Lacs-Est (2e rb) | 2,3 km | 00-00-1998 |
Dol-de-Bretagne-Est | Rougé (2e rb) | 4,6 km | 25-06-1999 |
N12 | Jugon-les-Lacs-Ouest | 6,0 km | 28-06-2000 |
Rougé | Saint-Georges-de-Gréhaigne (2e rb) | 7,8 km | 17-04-2002 |
Toekomst
Het is de bedoeling om de Pont Châteaubriand uiteindelijk te verdubbelen naar 2x2 rijstroken.
Verkeersintensiteiten
In 2011 reden dagelijks 12.500 voertuigen bij Tramain ten oosten van de N12, wat stijgt naar 17.700 voertuigen bij Dinan en 17.300 voertuigen op de Pont Châteaubriand. Dit daalt naar 13.400 voertuigen bij Pontorson.[1]