National highway 6 (Japan)
![]() | |||
---|---|---|---|
![]() | |||
国道6号 | |||
Begin | Tokyo | ||
Einde | Sendai | ||
Lengte | 346 km | ||
|
De national highway 6 (Japans: 国道6号) is een national highway in Japan. De weg vormt een noord-zuidroute langs de oostkust van Honshu, vanaf Tokyo via Hitachi naar Sendai. De weg is 346 kilometer lang en loopt grotendeels parallel aan de Joban Expressway.
Routebeschrijving
Tokyo
De national highway 6 begint in het centrum van Tokyo in Nihonbashi op 'kilometer 0'. De national highway 1 en national highway 4 beginnen hier ook. De national highways 4 en 6 zijn een klein stuk met elkaar dubbelgenummerd, waarna de national highway 6 afslaat en over Edo Dori naar het noordoosten loopt. Dit is een zesstrooks stadsweg tot in de voorstad Taito en steekt dan de rivier de Sumida over naar de voorstad Sumida. De weg is dan een smalle vierstrooks weg door dichtbebouwd gebied, dat voornamelijk uit laagbouw bestaat. Vervolgens steekt men via een boogbrug de rivier de Arakawa over, waarna men de Central Circular Route van de Shuto Expressway kruist, en de weg door de voorstad Katsushika loopt. De weg is door Katsushika vierstrooks en kent enkele viaducten over kruispunten. Uiteindelijk steekt men dan de rivier de Edogawa over, die de grens met de prefectuur Chiba vormt.
Chiba
De national highway 6 passeert door het noordwesten van de prefectuur Chiba, voornamelijk door de grote voorsteden Matsudo en Kashiwa. In Matsudo kruist men de Tokyo-Gaikan Expressway en de national highway 6 is een reguliere vierstrooks stadsweg met verkeerslichten. De omgeving is hier meer suburbaan in karakter, maar nog vrij dichtbebouwd. In Kashiwa en Abiko zijn twee ongelijkvloerse kruisingen. Daarna volgt een brug over de rivier de Tone, die de grens vormt met de prefectuur Ibaraki.
Ibaraki
In Ibaraki liggen de voorsteden van Tokyo niet meer aan elkaar vast, maar is er redelijk veel agrarisch land tussen de verspreide steden. Wel is er veel verspreide bebouwing. De weg is overwegend enkelbaans, maar soms wat beter uitgebouwd, zoals de bypass van Fujishiro, en de bypass van Tsuchiura, die ongelijkvloers is en deels 2x2 rijstroken telt. Vanaf Tsuchiura loopt de national highway 6 ook dicht langs de Joban Expressway. Er is nogal wat lintbebouwing tussen Tsuchiura en Mito. Dichter bij Mito kent de weg enkele ongelijkvloerse aansluitingen en kruist men de Kita-Kanto Expressway.
De oostelijke bypass van Mito is semi-ongelijkvloers en telt 2x2 rijstroken. Men steekt er ook de rivier de Naka over. Daarna volgt een verstedelijkte kustregio rond de grote stad Hitachi. De national highway 6 loopt tot Hitachi echter niet langs de kust, maar enigszins landinwaarts, daarbij sommige stadskernen vermijdend, maar voert wel onafgebroken door bebouwd gebied en is grotendeels enkelbaans, ook door Hitachi. Noordelijk van Hitachi voert de weg wel dicht langs zee, en passeert door enkele kleine stadjes ten noorden van Hitachi. De kustvlakte is hier ook smal, lage beboste bergen liggen slechts enkele kilometers landinwaarts. De laatste plaats op de route in de prefectuur Ibaraki is Otsuko.
Fukushima
De national highway 6 loopt langs de kust van de prefectuur Fukushima. De eerste stad is Iwaki, die nogal verspreid ligt in de heuvels en dalen. De weg is door Iwaki deels ongelijkvloers en deels met 2x2 rijstroken uitgevoerd. Dit deel heet ook wel de Joban Bypass. Noordelijk van Iwaki loopt de weg door de heuvelachtige kust en kent diverse korte tunnels. De weg is hier enkelbaans. Langs de kust van Fukushima staan diverse grote energiecentrales, waaronder twee kerncentrales. De plaatsen op de route zijn niet erg groot en de weg voert voornamelijk door de plaatsen. Alleen bij Soma ligt een oostelijke bypass. Deze regio werd in 2011 door een tsunami getroffen.
Miyagi
Het laatste deel voert door de prefectuur Miyagi tot in de stad Sendai. Bij Watari kruist men de Joban Expressway, waarna men de rivier de Abukama oversteekt. In Iwanuma eindigt de individuele route van de national highway 6. Vanaf hier is de weg nog 20 kilometer met de national highway 4 dubbelgenummerd over de oostring van Sendai, tot aan de oostkant van de stad op het knooppunt met de national highway 45.
Geschiedenis
Van oorsprong waren er twee routes vanaf Tokyo richting Sendai, de binnenlandroute via Utsonomiya en Fukushima, en de kustroute via Hitachi. Oorspronkelijk was de binnenlandroute dominant en was als de national highway 6 genummerd. Dit werd in 1920 gewijzigd naar de national highway 4, waarna de national highway 6 werd toegewezen aan de huidige kustroute.
Parallel aan de national highway 6 is de Joban Expressway aangelegd, die van Tokyo naar Sendai loopt. Dichter bij Tokyo lopen beide wegen wat verder van elkaar. De Joban Expressway is wat nieuwer dan andere lange-afstandssnelwegen en is gefaseerd tussen 1981 en 2015 opengesteld voor het verkeer. De regio van de national highway 6 in de prefectuur Fukushima werd in 2011 getroffen door de tsunami, waarbij zich bij de kerncentrale van Fukushima (er staan er twee langs de national highway 6) een kernramp voltrok. De weg was lange tijd niet beschikbaar voor civiel verkeer in deze regio. De in 2015 opengestelde Joban Expressway rond de kerncentrale moest verlichting brengen voor hulptransporten naar de regio. De national highway 6 is hier 3,5 jaar lang afgesloten geweest voor civiel verkeer.
Mede doordat de Joban Expressway wat later is aangelegd, zijn er rond enkele steden bypasses aangelegd. De eerste was de stadsring van Matsudo, een voorstad van Tokyo. De weg werd hier in 1961 omgelegd tot buiten het centrum. De oostelijke bypass van Mito opende in 1973 voor het verkeer. In 1982 volgde de westelijke bypass van Tsuchiura. Niet lang daarna werd de Joban Expressway ook door deze regio aangelegd, zodat deze bypass maar enkele jaren belang had voor doorgaand verkeer. In 2008 opende de bypass van Soma.
Bij Hitachi is een alternatieve route aangelegd, deels op viaducten boven de kustlijn. Het eerste deel hiervan opende in 2001, het laatste deel in 2008. Door Iwati is een serie bypasses aangelegd van 28 kilometer lengte, de langste bypass van de national highway 6. Dit deel heet ook wel de Joban Bypass. De aanleg begon in 1969 en het eerste deel van 4 kilometer opende in 1972 voor het verkeer. De autoweg door Iwate is daarna nogal gefaseerd opengesteld in de jaren 80-90. In 2000 opende het laatste deel.
Referenties