RN12 (Peru)
PE-12 | |||
Begin | Santa | ||
Einde | Ancos | ||
Lengte | 110 km | ||
|
De RN12 is een ruta nacional in Peru. De weg vormt een oost-westroute in het midden van het land, vanaf Santa aan de Pacifische Oceaan tot Ancos in de Andes. DE RN12 is 110 kilometer lang.
Routebeschrijving
De RN12 begint in het plaatsje Santa op de RN1, even ten noorden van de grotere stad Chimbote. De eerste 25 kilometer voert door vlak en agrarisch gebied, daarna stijgt de RN12 de Andes in. Het dal wordt al snel heel smal met ruim 3.000 meter hoge bergen rondom. De RN12 stijgt in eerste instantie niet veel, behalve op het oostelijkste deel vlak voor Ancos waar de weg naar 1.800 meter hoogte stijgt en op de RN3 eindigt.
De RN12A begint ten zuiden van Corongo op de RN3 en voert oostwaarts door de Andes. Het hoogste punt ligt op een 4.175 meter hoge bergpas. De weg daalt dan af in een diepe kloof op 1.700 meter hoogte. De weg passeert ten zuiden van Tayabama langs en verloopt dan over een tweede bergpas op 3.900 meter hoogte, waarna men afdaalt in de tropische zone. Tussen Nuevo Progreso en Tocache eindigt de weg op de RN5.
De RN12B is een verbinding tussen de RN12A en de RN10B bij Tayabama.
Wegnummers
- RN12: Santa - Ancos
- RN12A: Corongo - Tocache
- RN12B: Sihuas - Tayabama
Geschiedenis
De RN12 is altijd gepland als oost-westroute door de Andes, maar bestaat uit meerdere delen. Het oostelijk deel, de afdaling naar de tropische zone aan de oostkant van de Andes is zeer slecht uitgebouwd, satellietbeelden van 2006 suggereren dat het niet meer dan een onverhard pad is.
Het westelijk deel tussen Santa en Vinzos is al voor 2003 geasfalteerd. Het bergtraject tot Ancos is ergens tussen 2004 en 2010 geasfalteerd. De RN12A was in 2014 nog onverhard op het westelijk deel in de Andes.
Referenties
Autopistas & carreteras nacionales in Peru |
---|
Panamericana Norte • Panamericana Sur • Vía de Evitamiento • Vía Expresa Línea Amarilla • Paseo de la República • Circuito de Playas • Autopista Ramiro Prialé • Avenida Javier Prado Este • Via expresa Grau • Via expresa Elmer Faucett RN1 • RN2 • RN3 • RN4 • RN5 • RN6 • RN8 • RN10 • RN12 • RN14 • RN16 • RN18 • RN20 • RN22 • RN24 • RN26 • RN28 • RN30 • RN32 • RN34 • RN36 • RN38 • RN40 |