State Route 29 in Texas
SH 29 | |||
Begin | Menard | ||
Einde | Taylor | ||
Lengte | 143 mi | ||
Lengte | 231 km | ||
|
De State Route 29, beter bekend als de State Highway 29 of SH 29 is een state route in de Amerikaanse staat Texas. De weg vormt een oost-westroute door Central Texas, vanaf Menard tot Taylor, door de noordelijke suburbs van Austin. De SH 29 is 231 kilometer lang.
Routebeschrijving
De SH 29 begint in Menard, een dorpje aan de US 83, ongeveer 90 kilometer ten zuidoosten van San Angelo. De SH 29 voert oostwaarts over de vlakke prairies. Het gebied is dunbevolkt, de dorpen liggen ver uit elkaar, en behalve de US Highways kruist men verder weinig andere wegen. Bij de Buchanam Dam kruist men de Colorado River via een brug met 2x2 rijstroken, maar de weg is elders enkelbaans in dit gebied.
De weg passeert dan door de noordelijke suburbs van Austin, meest prominent Georgetown. De weg is echter grotendeels enkelbaans omdat het meeste verkeer in deze regio noord-zuid gericht is. Bij Georgetown kruist men twee snelwegen; de Interstate 35 en de tolweg SH 130. Ten noorden van het plaatsje Taylor eindigt de SH 29 op de SH 95.
Geschiedenis
De SH 29 werd in 1919 voorgesteld om aan het state highway netwerk van Texas toegevoegd te worden. De geplande route verliep als noord-zuidroute van Austin naar Port O'Connor aan de Golf van Mexico. In 1926 werd de route vanaf Austin een fors eind naar het westen verlengd tot Rocksprings. In 1936 werd het zuidelijk deel van de route verlegd over Refugio naar Gregory, verder naar het zuidwesten van de oorspronkelijke route. In 1951 werd het noord-zuiddeel vanaf Gregory tot Liberty Hill nabij Austin als de US 183 genummerd en was de SH 29 alleen nog een oost-westroute, maar werd nog westwaarts verlengd tot Eldorado. In 1977 werd het deel tussen Eldorado en Menard als de US 190 genummerd, waarmee de huidige route van de SH 29 tot stand kwam.
Het deel tussen Georgetown en de SH 95 ten noorden van Taylor is tussen 1932 en 1934 aangelegd. De SH 29 is nog weinig opgewaardeerd, de weg is grotendeels enkelbaans en geheel gelijkvloers. Met de groei van de regio Austin vanaf de jaren '80 ontwikkelde het stadje Georgetown zich tot belangrijke voorstad van Austin. Verkeer is daar echter voornamelijk noord-zuid gericht. Circa 2002-2003 is de vakwerkbrug over de Colorado River bij de Buchanam Dam vervangen door een nieuwe brug met 2x2 rijstroken.
Ter hoogte van Georgetown is in fases een zuidelijke bypass aangelegd, die wordt gezien als uiteindelijk tracé voor een oost-west gelegen autosnelweg. Al in 2006 is het deel tussen I-35 en Maple Street als eenvoudige enkelbaans weg aangelegd, in 2012 opende Sam Houston Avenue als verlenging daarvan tot Patriot Way, vlak voor SH 130. Op 29 september 2023 begon de bouw van de derde fase, tot de bestaande SH 29 ruim ten oosten van Georgetown, inclusief viaduct over SH 130.[1]
Verkeersintensiteiten
Dagelijks rijden 500 voertuigen tussen Menard en Mason en 1.000 tot 1.500 voertuigen tot Llano en 3.500 tot 5.000 voertuigen tot Burnet. Het deel verder tot Georgetown is wat drukker met 10.000 voertuigen per dag. Het oostelijkste deel van Georgetown tot de SH 95 telt 3.500 voertuigen per dag.
Referenties
State Highways in Texas |
---|
3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 29 • 30 • 31 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 53 • 54 • 55 • 56 • 57 • 59 • 60 • 61 • 62 • 63 • 64 • 65 • 66 • 67 • 68 • 70 • 71 • 72 • 73 • 75 • 77 • 78 • 79 • 80 • 81 • 82 • 83 • 85 • 86 • 87 • 89 • 90 • 91 • 92 • 93 • 94 • 95 • 96 • 97 • 98 • 99 • 100 • 101 • 102 • 103 • 104 • 105 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 118 • 119 • 121 • 123 • 124 • 125 • 127 • 128 • 130 • 131 • 132 • 135 • 136 • 137 • 138 • 140 • 141 • 142 • 144 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 155 • 156 • 158 • 159 • 160 • 161 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 178 • 179 • 180 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 188 • 190 • 191 • 193 • 194 • 195 • 198 • 199 • 201 • 202 • 203 • 204 • 205 • 206 • 207 • 208 • 211 • 213 • 214 • 217 • 218 • 220 • 222 • 223 • 224 • 225 • 234 • 236 • 237 • 238 • 239 • 240 • 242 • 243 • 249 • 251 • 254 • 255 • 256 • 258 • 261 • 273 • 274 • 275 • 276 • 279 • 283 • 285 • 286 • 288 • 289 • 290 • 294 • 300 • 302 • 304 • 305 • 308 • 309 • 310 • 315 • 316 • 317 • 320 • 321 • 322 • 323 • 326 • 327 • 329 • 332 • 334 • 336 • 337 • 338 • 339 • 342 • 345 • 347 • 349 • 350 • 351 • 352 • 354 • 356 • 357 • 358 • 359 • 360 • 361 • 364 • 365 • 495 • 550 • OSR In vet state highways die geheel of gedeeltelijk een freeway zijn. |