US 29 in Alabama
US 29 | |||
Begin | Flomaton | ||
Einde | Lanett | ||
Lengte | 227 mi | ||
Lengte | 365 km | ||
|
De US 29 is een US Highway in de Amerikaanse staat Alabama. De weg vormt een noord-zuidroute in het zuidoosten van de staat, en loopt vanaf de grens met Florida bij Flomaton naar de grens met Georgia bij Lanett. Onderweg doet de route vooral kleine regiostadjes aan. De weg is 365 kilometer lang.
Routebeschrijving
Bij het dorp Flomaton steekt de US 29 in Florida de grens met Alabama over. De weg komt uit de stad Pensacola in het zuiden en telt 2x2 rijstroken. Direct na de grens begint er een dubbelnummering van ruim 20 kilometer met de US 31, de weg vanaf Mobile naar Montgomery. De weg loopt dan naar het oosten, door het Conecuh National Forest, een vlak tot glooiend gebied met veel bossen. Er volgen dan zo'n 80 kilometer door de bossen naar het stadje Andalusia, waar men de US 84 kruist, de weg vanaf Laurel naar Dothan. De weg loopt dan naar het noorden, en passeert door een paar dorpjes en is dan 15 kilometer dubbelgenummerd met de US 331, de weg vanaf De Funiak Springs in Florida naar de hoofdstad Montgomery in het noorden. Deze dubbelnummering telt ook 2x2 rijstroken. De weg buigt dan weer naar het oosten af, en bereikt na 30 kilometer het stadje Troy, waar men de US 231 kruist, de 2x2 hoofdweg van Montgomery naar Dothan.
De weg loopt dan wat verder naar het oosten, en buigt dan naar het noorden af, waarna men na 70 kilometer het dorpje Union Springs bereikt, waar men de US 82 kruist, de weg vanaf Montgomery naar Eufaula aan de grens met Georgia. De weg loopt dan verder door de bossen naar het noorden en bereikt na ruim 30 kilometer het stadje Tuskegee. De weg is hier een stukje dubbelgenummerd met de US 80, de weg vanaf Montgomery naar de stad Columbus in Georgia. Vlakbij Auburn kruist men dan de Interstate 85, de snelweg vanaf Montgomery naar Atlanta. De weg loopt dan even ten noorden van de I-85 en loopt door de kleine agglomeratie met in totaal 131.000 inwoners. In de dubbelstad Opelika kruist men de US 280, de 2x2 hoofdweg vanaf Birmingham naar Columbus, en de US 431, de weg vanaf Columbus naar Anniston in het noorden. Daarna loopt de weg weer ten oosten van de I-85 en kruist bij Valley in het dal van de rivier de Chattahoochee de I-85 de laatste keer. Men komt dan nog door het stadje Lanett, waarna de US 29 in Georgia verdergaat naar Atlanta.
Geschiedenis
De US 29 was één van de oorspronkelijke US Highways van 1926, het zuidelijk eindpunt was destijds Tuskegee. In 1934 werd het zuidelijk eindpunt gewijzigd naar Brewton. In 1936 volgde de volgende verlenging naar Pensacola, Florida, waarmee de hele route door Alabama tot stand kwam.[1]
De US 29 was één van de minder belangrijke US Highways, omdat het geen grote steden verbindt. Daarom is er ook geen Interstate Highway direct langs de US 29 in Alabama aangelegd, afgezien van het noordelijkste deel tussen Tuskegee en de grens met Georgia, waar tussen 1963 en 1966 de Interstate 85 is aangelegd, waarmee dit deel van de US 29 geen doorgaand belang meer had.
Het deel tussen Brewton en Flomaton is in twee fases naar een 2x2 divided highway verbreed, de invalsweg van Brewton is omstreeks 1970 naar 2x2 rijstroken verbreed, de verdere verbreding tot Flomaton is in de jaren '90 uitgevoerd. Het deel dat met de US 331 is dubbelgenummerd tussen Brantley en Luverne is omstreeks 1998 naar 2x2 rijstroken verbreed.
Verkeersintensiteiten
Dagelijks rijden 6.500 tot 12.700 voertuigen op het vierstrooks deel tussen Flomaton en Brewton, dalend naar 1.400 voertuigen tussen Brewton en Andalusia. Tussen Andalusia en Luverne reden 1.500 tot 3.000 voertuigen en 6.300 voertuigen op het vierstrooks deel ten zuiden van Luverne. Tussen Luverne en Troy reden 3.000 tot 3.800 voertuigen en 1.000 tot 2.400 voertuigen tussen Troy en Union Springs. Dit stijgt iets naar 2.100 tot 2.700 voertuigen tussen Union Springs en Tuskegee en 3.000 tot 4.000 voertuigen tussen Tuskegee en Auburn. In Auburn en Opelika rijden 15.000 tot 30.000 voertuigen, het drukste deel van de US 29, dat door bebouwd gebied loopt. Verder noordelijk rijden 3.000 tot 6.500 voertuigen tussen Opelika en Valley en 24.000 voertuigen tussen Valley en de I-85. Het laatste deel bij de grens met Georgia telt 12.000 voertuigen.[2]
Referenties
Interstates en US Highways in Alabama |
---|
U.S. Highway 29 |
---|
Florida • Alabama • Georgia • South Carolina • North Carolina • Virginia • D.C. • Maryland |